Bezpieczne szyby antywłamaniowe

Jednym z najpopularniejszych sposobów ochrony domu lub mieszkania przed nieproszonymi gośćmi są szyby antywłamaniowe montowane w drzwiach i oknach. Ich oferta na rynku jest bardzo zróżnicowana – w oknach antywłamaniowych znajdziemy szyby różniące się między sobą grubością, liczbą tafli czy sposobem ich połączenia. Wybierając bezpieczne szyby zespolone do swojego domu, mieszkania lub biura, warto zwrócić uwagę na najważniejsze parametry, by dokonać optymalnego wyboru.

Szyby antywłamaniowe – rodzaj szkła

Jedną z głównych różnic pomiędzy produkowanymi obecnie szybami antywłamaniowymi, jest rodzaj zastosowanego szkła. Do produkcji tego rodzaju szyb stosuje się:

  • szkło zbrojone, w które wtopiona jest specjalna siatka zbrojeniowa. Tego rodzaju szyba nie tylko nie rozpada się na skutek pęknięcia, ale również chroni przed rozprzestrzenianiem się ognia,
  • szkło warstwowe. Tego rodzaju szyby to zwykle dwa lub więcej arkuszy szkła połączone ze sobą folią PVB. Często, zamiast folii, do łączenia tafli szkła warstwowego używa się żywic. Zaletą
  • szyb warstwowych jest to, że po ewentualnym rozbiciu szyba nie rozpada się na kawałki,
  • szkło hartowane, wykazujące najwyższą odporność mechaniczną. Tego rodzaju szyba jest nawet do 7 razy mocniejsza niż tradycyjne szkło, dlatego jako forma zabezpieczenia przed włamywaczami, sprawdza się doskonale. Jednocześnie, szkło hartowane wykazuje wiele innych korzystnych właściwości, jak np. słabsza nagrzewalność czy lepsza termoizolacja.

Klasa ochronności i bezpieczne szyby antywłamaniowe

Wybierając szkło antywłamaniowe, warto kierować się zasadą: im więcej tafli, tym lepiej. Grubsza warstwa jest nie tylko trudniejsza do sforsowania przez złodzieja, ale może ochronić również przed atakiem zbrojnym (np. strzałami z broni palnej). Warto pamiętać, że poszczególne szyby warstwowe posiadają specjalne oznaczenia klasy ochrony. Najniższa klasa – P1A raczej nie ochroni nas przed włamaniem czy atakiem, dlatego warto postawić na szyby opatrzone wyższymi symbolami, włącznie z najwyższą klasą P8B.

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że sama szyba to nie wszystko. Duży wpływ na bezpieczeństwo ma również rodzaj okuć okiennych, czy konstrukcja profilu okiennego. Wzmocniona budowa powinna charakteryzować całą ramę okna, a osadzona w nim szyba musi być odpowiednio dopasowana pod każdym względem.

Chroń to, co najważniejsze

Z całą pewnością, niezależnie od rodzaju wybranego szkła, warto zabezpieczyć swój dom lub mienie firmy przed włamywaczami. Szyby antywłamaniowe stanowią jeden z najlepszych sposobów, by podnieść poziom bezpieczeństwa swojego i swoich najbliższych.